Určitě je znáte
I když definice, co je Web 2.0 je poněkud vágní a vejde se pod ní i Facebook, dnes bych chtěl napsat o redakčních systémech, na kterých si lze vytvořit vlastní webové stránky za „chvilku“ a „sami“ a také „zadarmo“. To poslední platí většinou tehdy, když překousnete určitá podstatná omezení. Abych jmenoval některé systémy, asi nejznámější je Wix, Webnode, nebo Webareal. Zkušennosti mám se všemi, protože jsem se zabýval ve více případech neblahým úkolem, udělat ze stránek, běžících na některém z nich, něco kloudného.
Co je na nich špatného?
Nic, ale jako já nejsem dobrý pekař, pekař nebude nejspíš dobrým webmasterem. Je těžké se vyhnout při tvorbě webu mnohým úskalím. Je to například přesvědčení, že co se líbí vám, bude se líbit i druhým, že metatgy budou něco metazbytečného, že obor, kterému rozumíte vy je srozumitelný i ostatním, že všichni používají vyhledávač stejně jako vy, že ostatním prodáte to, co vy osobně byste si nekoupil(-a), že na tvorbě webu nic není, vždyť třeba karaoke také zvládne i nezpěvák… No právě.
Proč je používat
Hlavním důvodem, proč se do toho někdo pustí je asi slibovaná jednoduchost (že to dokáže i vaše babička). Ale ano, některá určitě, většina dětí také, protože je to legrační přetahování bloků z místa na místo, pak se tomu dají nějaké barvičky, text se někde také zkopíruje a obrázek se vezme z Obrázků Google. Nehledě na to, že vám mohou začít vyhrožovat fotobanky a tvůrci originálního textu (možná netušíte, jak snadné je to odhalit – ale o tom třeba příště), to co vznikne bude něco jiného, než produktivní web. Možná si chcete vytvořit jen něco pro radost. Proč ne, ale pokud je to jen trochu komerční záležitost, je lépe přenechat to odborníkovi. Zákazníkovi se musí dost naproti. Prolomit jeho nedůvěru a získat jeho pozornost, přesvědčit ho, že je na správném místě. Je to trocha psychologie a zkušenností co funguje a co ne.
Vlastní zkušenost
Takže máte web na některém z těchto systémů a už víte, že není zdarma, ale to vám až tak nevadí, protože platíte jen nějaké 3 – 4 tisíce ročně a to není moc. Vážně? Cena za běžný webhosting je dnes od 200 Kč do 1200 Kč, ale obvykle se vejdete do 600 Kč za rok. Je tam nějaká údržba a aktualizace cca 400 Kč za rok. Takže máte ten web a napadlo vás, že by nebylo špatné usnadnit zákazníkovi život a zprovoznit nějakou funkci, o které si myslíte, že je docela běžná. V administraci jí nenajdete, tak vejdete v chat s provozovatelem a tam se dozvíte, že server sdílíte s dalšími uživateli, změna funkčnosti není možná a podobný rozšiřující modul neexistuje. Zeptáte se ještě na možnost úpravy vzhledu – a ano, můžete si přece během chvilky jednoduše změnit šablonu. Pak je tu možnost, pokračuje operátor, pokud máte zkušennost s CSS, vložit příslušný kód do okna formuláře (do toho, o kterém teď už víte, proč tam je). Nebo vám s tím pomohou za úplatu odborníci z technického oddělení. Začnete se cítit jako rukojmí, kde váš projekt povyrostl a je mu trochu těsno. Rozhodnete se po čase pro rázné řešení a odcházíte. To ale netušíte, co Vás čeká.
Najdete si webmastera, který Vám navrhne řešení na nějaké jiné platformě, řekne, že všechno se dá zařídit a přizpůsobit vašim potřebám a možná zbledne, když mu řeknete, kde to máte, a že potřebujete odtud dostat stovky článků. To vám totiž neřekli, že přijít k nim je snadné, že pokud již máte nějaký obsah, můžete ho naimportovat různými způsoby, ale že pokud odcházíte, exportní možnosti nejsou žádné. Přesto se podaří obsah s velkým úsilím zkopírovat a nový web je před spuštěním. Budete potřebovat převést stávající doménu, protože už víte, že bez webu vám jí hostovat nebudou. Webmaster tedy zadá příkaz k transferu domény pod nového registrátora, aniž by měnil nastvení DNS a doména tedy směřuje nadále na starý web. Příští den je na místě starého webu logo provozovatele starého systému. Doména ukazuje správně, ale oni vám to vypli!! Máte to sice ještě zaplacené, ale oni zase mají něco v těch svých podmínkách…
Závěr
Když se podobné redakční systémy objevily, řikal jsem si: Tak, a jsem bez práce. No já si dnes doma rohlíky nepeču ač troubu mám a podobné to bude v jiných domácnostech. Myslím, že tvůrci předpokládají, že jste tak trochu založením jako oni, ale zase ne tak úplně, protože oni to takhle nepotřebují, protože jsou profíci. Tím podle mě naplňují hned dva předpoklady amatérského webmastera. Já si tu pointu na konec nějak neumím odpustit.